Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jasia i Małgosi w Białobrzegach

Kalendarium

Piątek, 2024-04-19

Imieniny: Alfa, Leonii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 822710
  • Do końca roku: 256 dni
  • Do wakacji: 63 dni

Uzasadnienie nadania imienia

Po szczegółowej analizie propozycji ankietowych zebranych  od rodziców, partnerów przedszkola, pracowników i dzieci

Rada Pedagogiczna

w porozumieniu z Radą Rodziców

zaproponowała imię dla naszego przedszkola:

,,Jasia i Małgosi”.

 

Pełna nazwa przedszkola brzmiałaby:

Publiczne Przedszkole nr 1

im. Jasia i Małgosi

w Białobrzegach

Uzasadnienie:

W sierpniu 2012 r. Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o nadaniu  imienia dla przedszkola. W roku szkolnym 2012/2013 przedszkole obchodziło będzie jubileusz 50-lecia istnienia. Nadszedł  doskonały moment na to, aby przy uroczystych obchodach jubileuszu nadać imię naszej placówce. We wrześniu Rada Pedagogiczna rozpoczęła prace związane z dokonaniem wyboru odpowiedniego imienia dla przedszkola. Wybór imienia okazał się bardzo trudny, ponieważ każda pojedyncza  propozycja okazywała się niepasująca i nieodpowiednia. Wszystkim zależało na tym, aby placówka posiadała imię, z którym dzieci będą kojarzyć „swoje przedszkole”. Istniała potrzeba znalezienia motywu, który stanowiłby dla wychowanków oraz pracowników rodzaj symbolu identyfikującego.

Rada Pedagogiczna zaproponowała, aby Patronem przedszkola była:  postać  z bajki,  postać literacka lub osoba odgrywająca  w życiu małego dziecka istotną rolę, przedstawiająca wzory i wartości, wspomagająca nauczyciela i rodzica  w oddziaływaniach wychowawczych. Następnie Rada Pedagogiczna zwróciła się z prośbą do wszystkich rodziców i ludzi związanych przedszkolem o udział w ankiecie, której celem było wybranie odpowiedniego imienia dla przedszkola. Ankieta  rozdawana była rodzicom i pracownikom oraz zamieszczono ją na stronie internetowej przedszkola. Nauczyciele w grupach przeprowadzili wywiad z dziećmi.

W listopadzie Rada Pedagogiczna przystąpiła do zanalizowania ankiet, omówienia  i wyboru imienia spośród licznych propozycji przygotowanych przez nauczycieli, rodziców, partnerów przedszkola i przez same dzieci. Okazało się, że znaczna większość proponowała na imię dla przedszkola postacie z bajek. Szczególnie dzieci w przedszkolu bardzo nalegały, aby w nazwie przedszkola był ktoś z bajki. Motywowały to w ten sposób, że chcą chodzić do np. Myszki Miki, Krasnala, Misia Uszatka, do Syrenki,  do Reksia, do Jasia i Małgosi.  W mieście funkcjonuje drugie przedszkole, które nosi nazwę Kubusia Puchatka, więc dzieci nie chcą, aby naszym Patronem był pisarz czy jakaś inna zasłużona osoba. Dzieci chcą identyfikować się  z tymi bohaterami, których znają i którzy należą do ich małego świata, a  przedszkole swoją nazwą ma wzbudzać radość i kojarzyć się z miejscem przyjaznym, wesołym, bajkowym. 

      Rada Pedagogiczna przeliczyła zebrane ankiety od rodziców. Ogółem ze wszystkich grup I-VIII było 98 sztuk, zaś od nauczycieli i personelu przedszkola 21.

Najczęściej powtarzające się propozycje to bohaterowie z bajek: Bolka i Lolka, Pszczółki Mai, Calineczki, Myszki Miki, Syrenki, Kaczora Donalda, Jasia i Małgosi. Jedynie tylko kilkoro rodziców zaproponowało autorów literatury dziecięcej: J. Tuwima, J. Brzechwy,   J. Korczaka. Inne propozycje były pojedyncze. Nauczycielki również przeprowadziły rozmowy z dziećmi n/t nadania imienia. Dzieci podawały swoje propozycje, które nawiązywały do aktualnie oglądanych  i czytanych bajek np. Smerfów, Zig-Zaka, Myszki Miki, Kaczora Donalda,  Złomka, Shreka, Franklina, Teletubisiów, Żółwi Nindzia, Reksia, Misia Uszatka, Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Calineczki, Tomcia Palucha.

   Ponieważ przy wyborze imienia kierowano się istotnym kryterium, iż patronem miała zostać postać odgrywająca w życiu dziecka ważną rolę okazało się, że znaczna większość, a szczególnie dzieci proponowała na imię dla przedszkola postacie z bajki. Spośród wielu propozycji najbardziej przypadło do serca imię „Jasia i Małgosi”.

Ostatecznie Rada Pedagogiczna zaproponowała, aby nadać imię

,,Jasia i Małgosi”.

 

Pełna nazwa przedszkola brzmiałaby:

Publiczne Przedszkole nr 1

im. Jasia i Małgosi

w Białobrzegach

"Jaś i Małgosia" jest to bardzo stara i znana wielu pokoleniom bajka oparta na motywach ludowych. Ponieważ przez nasze przedszkole przeszło wiele pokoleń dzieci, uważamy, że imię przedszkola zawierające w nazwie bohaterów starej, dobrze znanej bajki jest jak najbardziej odpowiednie. Przedszkole imienia Jasia   i Małgosi -  podkreśla  rolę bajek  i baśni w kształtowaniu osobowości dzieci oraz  ma wymiar symboliczny: dzieci Jaś i Małgosia symbolizują wszystkich chłopców i wszystkie dziewczynki uczęszczające do przedszkola. Dzieciom łatwo będzie identyfikować się  z przedszkolem, w którym przebywają.

Tytułowi Jaś i Małgosia to jedni z najbardziej znanych i lubianych przez najmłodszych postaci literatury dziecięcej. Dzieci na całym świecie słuchają opowieści o przygodach rodzeństwa zagubionego w lesie i złej Babie Jadze – najsłynniejszej  z czarownic...

Dzieci w wieku przedszkolnym w sposób szczególny poddają się fantazji i urokowi baśni. Uwielbiają wraz z bohaterami bajek przeżywać niezwykłe - czasami niebezpieczne  -  przygody, przezwyciężać strach ,wierzyć w odmianę losu i we własne siły. Czarodziejska kraina baśni pozwala dzieciom także cieszyć się ze zwycięstwa dobra nad złem.

Rada pedagogiczna przedszkola w pracy wychowawczo – dydaktycznej i opiekuńczej szczególnie nawiązuje do bajek starych, dobrze znanych wielu pokoleniom.  Bajki zapisane przed wiekami zachowują to, co ponadczasowe. Pedagodzy przedszkola wykorzystują  baśnie i bajki jako gatunek literacki pomocny w wspieraniu rozwoju  i terapii małych dzieci, kształtowaniu ich wyobraźni oraz stosunku do świata w okresie dzieciństwa.  Propagują głośne czytanie dzieciom w przedszkolu i domu, inspirują  dzieci i dorosłych do częstego kontaktu z literaturą, jako źródła przeżyć, piękna, wiedzy i wartości moralnych.

Bajka  "Jaś i Małgosia" uczy, między innymi, dbania o bezpieczeństwo drugiego człowieka i własne. Pokazuje jak ważna jest miłość braterska i wspólne, zgodne działania. Ponadto przestrzega przed łakomstwem, wdawaniem się w rozmowy z nieznajomymi, przed niebezpieczeństwem oddalania się od dorosłego opiekuna, a także ukazuje, że logiczne myślenie pomaga wybrnąć z niejednej trudnej sytuacji.

Wybrane zespoły nauczycieli przystąpiły do:

- opracowania logo przedszkola,

- opracowania harmonogramu zajęć z dziećmi, zmierzających do przyjęcia imienia przedszkola ,, JAŚ I MAŁGOSIA''.

- wyboru piosenki jako hymnu przedszkola.                

Wybór imienia poddany został opinii Rady Rodziców na zebraniu w dniu 12 grudnia 2012. Rada Rodziców poparła propozycję pedagogów i wyraziła pozytywną opinię  o dokonanym wyborze imienia.