Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jasia i Małgosi w Białobrzegach

Kalendarium

Czwartek, 2021-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

Statystyki

 • Odwiedziło nas: 588926
 • Do końca roku: 239 dni
 • Do wakacji: 50 dni
Jesteś tutaj:
 1. Start
 2. Dobra Praktyka

Dobra Praktyka

                                        DOBRA PRAKTYKA 

          PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 IM. JASIA I MAŁGOSI

                                        W BIAŁOBRZEGACH

 

                                                                                                            PROMOCJA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Tytuł

                                                „Śpiewam, tańczę i maluję – Jasia i Małgosię reprezentuję”

 

Cele działania

- promocja przedszkola i wartości wychowania przedszkolnego w środowisku lokalnym;

- prezentacja dorobku artystycznego i oferty edukacyjnej przedszkola;

- inspirowanie dzieci do udziału w dużych imprezach środowiskowych;

- czynny udział przedszkola w życiu środowiska lokalnego;

- aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego: dzieci i ich rodziców, pracowników przedszkola, partnerów i mieszkańców gminy i powiatu;

- zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu;

- zaangażowanie rodziców, partnerów, sponsorów, lokalnych instytucji na rzecz przedszkola  i środowiska. 

Krótki opis działania

Promocja naszego przedszkola w środowisku lokalnym jest niezmiernie ważna. Budowanie wizerunku naszego przedszkola opiera się na zasadzie wyrazistości i odrębności od innych placówek. Wizerunek jest dziełem całej społeczności placówki. Wszyscy zgodnie uważamy, że najskuteczniej i najefektywniej działalność przedszkola wypromują dzieci prezentując w środowisku swoje umiejętności nabyte w przedszkolu. Dlatego też promocja opiera się przede wszystkim na ciągłej, systematycznej i częstej prezentacji dzieci podczas różnorodnych form pracy przedszkola i szerokiej współpracy ze środowiskiem. Ponieważ prezentacja dzieci odbywa się już od pierwszych dni przez wszystkie miesiące pobytu w przedszkolu– rodzice mają możliwość obserwować rozwój dziecka i gwałtowny przyrost jego umiejętności.

Działania związane z promocją przedszkola są zawsze dokładnie przemyślane i zaplanowane. Aby działać celowo i skutecznie – już w sierpniu przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego – ustalany jest szczegółowy harmonogram działań promocyjnych. Nauczyciele ustalają na cały rok szkolny: plan współpracy ze środowiskiem, kalendarz imprez  przedszkolnych i uroczystości zewnętrznych, udział dzieciw konkursach (plan konkursów), terminarz zajęć i dni otwartych, terminarz zebrań z rodzicami. Spośród nauczycieli powoływany jest zespół do spraw promocji, który dba o terminowe i systematyczne upowszechnianie informacji w środowisku.

Ponieważ nasze przedszkole specjalizuje się w prezentacjach tanecznych - specjalnie na potrzeby promocji placówka posiada bogatą garderobę ze strojami, systematycznie wzbogacaną o nowe pozycje. Dzięki temu dzieci mogą ładnie prezentować się  na scenie. Przedszkole posiada również koszulki z logo – dla każdej grupy dzieci w innym kolorze.

Nauczyciele już na początku roku na etapie planowania ustalają zakres i tematykę promowania przedszkola, np. repertuar taneczny dobierany jest tak, aby nie powtórzył się w innej grupie, w kolejnym roku i na tej samej imprezie.

Wśród wielu działań podejmowanych przez przedszkole są takie, które praktykujemy corocznie od wielu lat z pozytywnym oddźwiękiem w środowisku. Są one receptą na nasz sukces.

We wrześniu przedszkole uczestniczy w Festynie Kultur Różnych – masowej imprezie zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy na stadionie miejskim z okazji pożegnania lata. Dzieci prezentują wtedy tańce ludowe i tańce różnych narodów w tematycznie dobranych strojach. Z uwagi, że jest to początek roku szkolnego udział w imprezie biorą średniaki i starszaki.

20 września hucznie obchodzimy Święto Imienia Przedszkola - urodziny Jasia i Małgosi. Obok innych atrakcji zaplanowanych dla dzieci – organizujemy wtedy uroczystą paradę ulicami miasta z transparentamii balonami. Wszystkie dzieci z przedszkola ubrane w kolorowe koszulki z logo placówki idą przez miasto śpiewając piosenki. Chcemy w ten sposób podkreślić rolę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka oraz pokazać mieszkańcom działalność placówki i korzyści płynące z uczęszczania dzieci do przedszkola.

W październikuna placu przedszkolnym organizujemy ognisko z okazji powitania jesieni pt. ,,Święto pieczonego ziemniaka”. Dzieci wspólnie z rodzicami śpiewają, tańczą i bawią się przy ognisku, jedzą pieczone kiełbaski i ziemniaki. Tworzymy wtedy okazję do wzajemnego poznania się rodziców i dzieci oraz zintegrowania się z kolegami innych grup. Taka  luźna forma spotkania rodzi wiele pomysłów współpracy na przyszłość.

25 Listopadaw przedszkolu obchodzimy Święto Pluszowego Misia.Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, który wspólnie z dzieckiem uczestniczy we wszystkich atrakcjach. Oprócz wspólnej zabawy, tortu, wielu konkursów i gier – dzieci odwiedzają w tym dniu jedną z instytucji w mieście – inną co roku – z przygotowanym krótkim repertuarem artystycznym. Wysyłamy w ten sposób sygnał do środowiska, że jesteśmy ważni, dużo potrafimy i zapraszamy do dalszej współpracy.

Święto Mikołaja w grudniu jest najbardziej wyczekiwaną przez dzieci imprezą organizowaną we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym. Młodzież przygotowuje dzieciom piosenki, konkursy, pląsy, zabawy ruchowe oraz przyprowadza najważniejszego gościa, jakim jest Mikołaj. Dzieci z każdej grupy prezentują przed Mikołajem swoje artystyczne umiejętności specjalnie przygotowane dla gościa. Wspólna impreza daje dzieciom radość, a młodzież wzbogaca o nowe doświadczenia.

Wigilie grupowe to szczególne uroczystości w naszym przedszkolu i wyjątkowe wydarzenia. W tym dniu przy odświętnie nakrytych stołach spotykają się dzieci, rodzice i nauczyciele, aby wspólnie poczuć i przeżyć nastrój nadchodzących świąt. Wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem przyczynia się do kultywowania typowo polskich tradycji i jest miłym wstępem do przeżywania świąt.

W grudniu cyklicznie odbywają się trzy konkursy, w których biorą udział przedszkolaki. Są to dwa konkursy na szczeblu gminnym i powiatowym zorganizowane przez MGOK Białobrzegi: recytatorski ,,Idą święta” i Przegląd Kolęd i Pastorałek. Dzieci prezentują swoje uzdolnienia w środowisku lokalnym wśród uczestników z innych placówek. Nasze przedszkolaki od lat godnie reprezentują placówkę zajmując czołowe miejsca i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Trzeci – to przedszkolny konkurs plastycznydla dzieci i ich rodziców - w każdym roku pod innym tytułem. W obecnym roku szkolnym był to konkurs ,,Mamo, zróbmy kartkę świąteczną”, który przeszedł nasze oczekiwania z uwagi na pomysłowość rodziców i ilość złożonych prac. Wystawa prac cieszyła się ogromnym powodzeniem zarówno wśród rodziców, jak i odwiedzających nas gości podczas styczniowych imprez z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Styczeń jest bardzo emocjonującym miesiącem z uwagi na charakter odbywających się imprez. Już od wielu lat nasze przedszkole słynie z oryginalnych organizacji Dni  Babci i Dziadka. Taka otwarta impreza dla całych rodzin  jest świetną okazją do pokazania pozytywnego wpływu przedszkola na rozwój i edukację dzieci. Przedszkolaki prezentują różnorodne umiejętności zdobyte podczas uczęszczania do przedszkola: przepiękne tańce, przedstawienia teatralne, umiejętności recytatorsko – wokalne, jasełka itp. Wszystko to dzieje się w atrakcyjnej scenerii przygotowanej przez nauczycieli. Szerokiej publiczności pokazujemy potencjał, jaki drzemie w dzieciach, jak przedszkole potrafi rozwijać zdolności i talenty oraz jak pozytywnie wpływa na ich wszechstronny rozwój. Dla rodzica jest to okazja do podziwiania przyrostu umiejętności i możliwości swojego dziecka.

Styczniową atrakcją są karnawałowe ,,Bale Przebierańców” dla dzieci. Inicjatywę prowadzenia bali przejęło Liceum Ogólnokształcące – nasz wieloletni partner. Każdego roku rodzice mogli obserwować inną formę imprezy. Były bale organizowane w budynku przedszkola, były bale wyjazdowe np. do Klubu G2 w Radomiu, były bale o określonej tematyce bajkowej, a w bieżącym roku Starostwo Powiatowe zaprosiło przedszkolaków na halę sportową. Każda zabawa w oczach rodziców zyskiwała na wartości.

Młodzież z LO pomaga nam w promocji wartości przedszkola roznosząc w środowisku pozytywne informacje o współpracy i działalności placówki. Tego rodzaju wiadomości utrwalają przekonanie o tym, że w naszym przedszkolu dzieje się ciągle coś dobrego, że tutaj dbają o dzieci i przedszkole jest atrakcyjne, lepsze od innych.

Dzieci z naszego przedszkola nigdy nie zabrakło na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego gospodarzem jest Liceum Ogólnokształcące. Występy artystyczne dzieci, przygotowanie i przekazanie na aukcję własnoręcznie wykonanych prac uświetniają akcję charytatywną. Szeroka społeczność lokalna podziwia przedszkole za udział w akcji, za uwrażliwianie młodego pokolenia na niesienie pomocy potrzebującym oraz za widowiskowe i profesjonalnie przygotowane tańce. Występy przedszkolaków mają dodatkową, ważną dla organizatorów zaletę - przyciągają liczną widownię, która wspiera akcję.

Luty jest miesiącem konkursów recytatorskich o zasięgu gminnym i powiatowym. Przedszkolaki systematycznie biorą udział w trzech konkursach organizowanych przez MGOK w Białobrzegach we wszystkich kategoriach wiekowych. Są to: konkurs ,,Babcię, dziadka mieć”, Mały Konkurs Recytatorski oraz Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka. Poprzez udział dzieci w konkursach nie tylko wychodzimy naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego. Również stwarzamy możliwość prezentowania efektów pracy placówki i umiejętności wychowanków, w tym szczególnych predyspozycji i przejawów talentów najmłodszych mieszkańców.

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji przedszkola jest Topienie Marzanny, które corocznie odbywa się w pierwszy dzień wiosny. Barwny i głośny korowód przedszkolaków idący ulicami miasta z instrumentami muzycznymi przyciąga przechodniów i sklepikarzy, którzy nam wiwatują, klaskają i  przyłączają się do nas. Chcemy pokazać społeczności radość dzieci z możliwości uczęszczania do przedszkola, ich spontaniczność i dobry klimat panujący w przedszkolu. Przedszkole jest rozpoznawane przez duży transparent i kolorowe koszulki z logo placówki.

W kwietniu też nie brakuje nam pomysłów aby każdydzień był fascynującą przygodą. Nawet Sprzątanie Świata daje dzieciom wielką radość a nam okazję do pokazania się w środowisku. W porozumieniu z różnymi instytucjami działającymi w mieście co roku wyznaczamy sobie pracę na innym terenie. Czym skorupka za młodu… - taką  aprobatę dla naszych działań wyraża środowisko.

W ramach akcji  ,,Cała Polska Czyta dzieciom” we współpracyz Biblioteką Publiczną w Białobrzegach dzieci przedszkolne cyklicznie uczestniczą w imprezie ,,Czytanie pod chmurką”. W tym dniu dzieci spotykają się z autorami książek i z ciekawymi ludźmi.  Przedszkolaki słuchają  głośnego czytania książek  w wykonaniu  rodziców, władz miasta, seniorów, zaproszonych gości. Nazwa akcji wzięła się stąd, że czytanie odbywa się  w plenerze pod gołym niebem wśród obserwujących nas mieszkańców. Biorąc udział w akcji dajemy sygnał do środowiska, jak ważne w naszym przedszkolu jest obcowanie z książką i literaturą dziecięcą.                

Przedszkole rozwija talenty aktorskie i pomaga kształtować osobowość dziecka. Sprzyja temu udział dzieci w kwietniowym Białobrzeskim Przeglądzie Teatralnym organizowanym przez MGOK w Białobrzegach. Udział w przeglądzie poprzedzony jest długą, wielopoziomową pracą dzieci, nauczycieli i rodziców. Aktorski talent przedszkolaków, dobór repertuaru, barwna scenografia, kostiumy i różne rekwizyty zachwycają widownię i robią ogromne wrażenie na pozostałych uczestnikach. Ponieważ praca nauczycieli  w tym zakresie przynosi wymierne efekty, rodzice chętnie angażują się w przygotowania.

Maj i czerwiec są bardzo pracowitymi miesiącami dla przedszkola ze względu na duży zasięg uroczystości i imprez organizowanych w środowisku.Bardzo ważnym promocyjnym działaniem, które prowadzi przedszkole od lat 90-tych, pokazującym korzyści z uczęszczania dzieci do przedszkola, jest prezentacja naszej placówki na Majowych Dniach Białobrzegów. Jest to masowa impreza corocznie organizowana przez Gminę Białobrzegi i MGOK na stadionie miejskim  w Białobrzegach.

Ogromna potrzeba środowiska na tego typu imprezy stwarza nam możliwości do szerokiego prezentowania umiejętności artystycznych przedszkolaków i pokazania dorobku wychowawczo-dydaktycznego naszej placówki.      

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych prezentują swoje talenty wokalne i taneczne. Repertuar artystyczny jest różnorodny, z roku na rok inny i niepowtarzalny. Dzieci prezentują tańce nowoczesne, narodowe, ludowe, pląsy i zabawy ruchowe oraz układy taneczne do muzyki poważnej. Atrakcyjności dodają barwne stroje z przedszkolnej garderoby systematycznie wzbogacanej o nowe pozycje. W celu promowania naszego przedszkola  do występów artystycznych wykorzystujemy również kolorowe koszulkiz logo przedszkola.

Występy naszych przedszkolaków cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród publiczności, a według organizatorów impreza bez udziału naszego przedszkola straciłaby na wartości.

Oprócz prezentacji dzieci organizujemy stoisko promocyjne przedszkola, gdzie można obejrzeć kroniki przedszkolne, zdjęcia i relacje z imprez i uroczystości, dyplomy, nagrody i statuetki za osiągnięcia dzieci, wystawę prac dziecięcych, zdjęcia z ciekawych zajęć, zabaw, wyjazdów, wycieczek. Stoiskiem zainteresowani są nie tylko mieszkańcy, ale także i przybyli z daleka goście oraz występujące na scenie gwiazdyi sławni ludzie. Przedszkole rozprowadza również promocyjne gadżety ze swoim logo.

Do promocji przedszkola na Majowych Dniach Białobrzegów czynnie włączają się rodzice przygotowując dla artystów i VIP-ów bufet z przekąskami i napojami.

 Inną formą promocji naszej placówki o zasięgu powiatowym są Festyny Rodzinne. Odbywają się one systematycznie od 2000 roku w ogrodzie przedszkolnym. W majową lub czerwcową niedzielę plac przedszkolny staje się miejscem zabawy, odpoczynku i rozrywki dla dzieci i dorosłych.

Potrzeba organizowania festynów jest diagnozowana co roku. Przebieg imprezy jest każdorazowo modyfikowany w zależności od potrzeb i okoliczności oraz wzbogacany o coraz to nowe formy aktywnego spędzania czasu wolnego. Z roku na rok okazuje się, że jest to dzień świetnej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Kolejny festyn to nowe pomysły i dodatkowe przedsięwzięcia.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festynu są występy artystyczne dzieci ze wszystkich grup – wiersze, piosenki, tańce, pląsy, ,,mini lista przebojów”, prezentacje młodych talentów.  Odbywa się wystawa prac plastycznych dzieci, pokaz mody dziecięcej. Są występy teatrzyków w wykonaniu rodziców, występy teatrzyków objazdowych, konkursy dla dzieci i ich rodzin: plastyczne, sprawnościowe, śpiewania piosenek ,,Karaoke” itd. Na festynie często odbywają się uroczystości Dnia Matki i Ojca, Dnia Dziecka oraz uroczystego zakończenia roku szkolnego starszaków. Na festyn zapraszani są znani ludzie, artyści, goście, VIP-y.

Na festynie rozprowadzane są promocyjne breloczki, długopisy, kubeczki i balony  z logo placówki.

Niektóre festyny organizowane były w ramach realizacji różnych projektów, np.

- W 2007 roku  festyn zorganizowany został w ramach realizacji projektu  „Mama, tata i ja” – Działaj Lokalnie  „Koalicja dla Młodych” Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej,

- w 2008 roku w ramach realizacji projektu "Spotkanie ze sztuką" dofinansowanego przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W trakcie  festynu odbył się  Powiatowy Konkurs Tańca pt. „Wyginam śmiało ciało” dziecięcych amatorskich grup tanecznych na szczeblu gminnym w dwóch kategoriach tanecznych: taniec ludowy i taniec dowolny.

- W 2013 roku na festynie odbyły się obchody dwóch jubileuszy: 100-lecia wychowania przedszkolnego w Białobrzegach i 50-lecia istnienia przedszkola oraz uroczyste nadanie imienia. W tym dniu przedszkole otrzymało imię Jasia i Małgosi oraz odbył się zjazd absolwentów. Festyn został zorganizowany w ramach dwóch projektów: zadania publicznego ,,Uroczyste nadanie imienia dla Publicznego Przedszkola nr 1w Białobrzegach - rozwój i promocja kultury” którego oferentem było Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne  oraz w ramach  LGD Zapilicze PROW na lata 2007-2013: ,,100 lecie wychowania przedszkolnego w Białobrzegach. 

Na festynie znajdują się są stoiska obsługiwane przez rodziców jak i różne atrakcje dla dzieci. Jest kawiarenka, grill, loteria fantowa, wystawa prac i rękodzieł dzieci, stoisko z kronikami, dyplomami i innymi osiągnięciami dzieci, są wystawy zdjęć obrazujących codzienną pracę przedszkola: zajęcia, zabawy, wycieczki, uroczystości, odbywa się prezentacja multimedialna o działalności i funkcjonowaniu przedszkola.

Jest zjeżdżalnia dla dzieci, skoki na trampolinie, salon piękności, stoisko z lodami, słodyczami, watą cukrową. Na wielu festynach dzieci mogły obejrzeć policyjny radiowóz, wznieść się do góry strażackim podnośnikiem, oznakować rower, zrobić śmieszne zdjęcie, zdobyć Mini Kartę Rowerową, zaliczyć przejażdżkę konno po ogrodzie przedszkolnym.

 Corocznie na festynach umiejętności artystyczne prezentują dzieci i młodzież z miejscowych  i okolicznych placówek oświatowych oraz z MGOK  w Białobrzegach.

W organizację festynów zaangażowanych jest wielu rodziców, którzy obsługują stoiska, zakupują produkty, gromadzą sprzęt, dbają  o sprawny przebieg imprezy. Również wiele instytucji, zakładów pracy i osób prywatnych  rzeczowo i finansowo wspiera przedszkolne przedsięwzięcie. Wiernymi partnerami przedszkola w organizacji festynu są: Publiczne Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Biblioteka Publiczna, MGOK. Ogromną i emocjonującą atrakcją każdego festynu jest losowanie nagród głównych ufundowanych przez sponsorów.

Po każdym festynie dokonujemy podsumowań, ocen i stwierdzamy, że trud, który przyświeca naszej pracy jest słuszny.

1 czerwca, obchodząc Dzień Dziecka w przedszkolu, organizujemy kolejną, trzecią w ciągu roku paradę ulicami miasta z kolorowymi balonami. Tak, jak w poprzednich przemarszach, przedszkole wzbudza duże zainteresowanie w środowisku. 

Pod koniec roku szkolnego dzieci biorą udział w dwóch konkursach piosenki: w Festiwalu ,,Śpiewaj razem z nami” organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 2 oraz w Powiatowym Przedszkolnym Konkursie Piosenki organizowanym przez Powiat Białobrzegi. Na obu imprezach dzieci odnoszą sukcesy i wracają z nagrodami, z czego dumne jest przedszkole.

Rok szkolny kończymy imprezą ,,Sobótkową” nad Pilicą zorganizowanąw ramach współpracy z WOPR.Przedszkolaki tańczą, śpiewają i biorą udział w konkursach przygotowanych na tę okoliczność. Promując przedszkole dzieci jednocześnie zdobywają wiadomości na temat bezpiecznych wakacji nad wodą.

Dzieci przedszkolne systematycznie biorą udział w wielu konkursach plastycznych organizowanych przez różne instytucje i placówki oświatowe z całej Polski. Są to konkursy doraźne, okolicznościowe, często wynikające z realizacji różnych projektów edukacyjnych. Ich tematyka jest bardzo różna, np. ,,Zdrowy przedszkolak”, ,,Śmieci nie palę, ale segreguję, bo przyrodę szanuję”, ,,Jestem bezpiecznym przedszkolakiem”, ,,Woda źródłem życia”.

Każdego roku przedszkole organizuje szereg wycieczek autokarowych w ciekawe miejsca. Dzieci i nauczyciele ubrani w jednakowe koszulki z logo przedszkola zwracają uwagę przechodniów, którzy wypytują skąd jesteśmy. Jedną z licznych uwag pamiętamy do dziś: ,,Wyglądacie lepiej niż drużyna Fornalika…”

            Jednym z najważniejszych wydarzeń umożliwiających prowadzenie promocji zewnętrznej są dni otwarte w przedszkolu. W tych dniach placówkę odwiedzają dzieci z rodzicami, które przyjdą do przedszkola w przyszłym roku. Wielu odwiedzających przychodzi z czystej ciekawości. Nauczyciele organizują dla przybyłych gości zabawy integracyjne w salach i na placu zabaw, konkursy dzieci z rodzicami, zabawę przy muzyce. Dzieci uczęszczające do przedszkola  prezentują przed kandydatami zdobyte w przedszkolu umiejętności, zdarza się nawet, że jest to teatrzyk. Zadaniem tego typu działań jest takie zaprezentowanie przedszkola, aby odwiedzający wyszli z przekonaniem, że jest to przedszkole ich marzeń.

            Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola mają możliwość oglądać swoje dziecko i uczestniczyć w przedszkolnych zajęciach w czasie zajęć otwartych organizowanych we wszystkich grupach. Zajęcia otwarte odbywają się według ustalonego na początku roku harmonogramu, jest to około 2-3 zajęcia w każdej grupie w ciągu roku szkolnego. Jednakże atutem naszej placówki są ,,otwarte drzwi przedszkola”, co oznacza, że rodzic w każdej chwili może przyjść do przedszkola i obserwować swoje dziecko, a także porozmawiać z nauczycielem. Rodzice są cennymi partnerami placówki.

            Współpraca przedszkola z rodzicami okazała się na tyle efektywna, że zaowocowała coroczną organizacją Integracyjnych Bali Karnawałowych dla rodziców i ich znajomych oraz nauczycieli. 

            Bardzo skuteczną formą promocji zewnętrznej jest strona internetowa przedszkola oraz artykuły zamieszczane w lokalnej ,,Gazecie Białobrzeskiej”. Okazuje się, że nawet rodzice częściej śledzą stronę internetową niż czytają ogłoszenia na tablicy w przedszkolu. Świadczą o tym wspólne rozmowy i dzienna ilość wejść na stronę. Na stronie internetowej przedszkola umieszczone są informacje o organizacji i funkcjonowaniu przedszkola, statut, koncepcja pracy, rekrutacja, prawa dziecka, podstawa programowa wychowania przedszkolnego, ramowy rozkład dnia, kadra przedszkola, jest kalendarz imprez przedszkolnych, gazetka z życia przedszkola, czego uczą się dzieci w poszczególnych grupach, piosenki i wiersze, zajęcia dodatkowe oraz Mali Piłkarze – czyli osiągnięcia naszych dzieci w gminnej sekcji piłkarskiej prowadzonej przez rodzica, są prace dzieci oraz dekoracje z imprez przedszkolnych wykonywane przez nauczycielki. Są bieżące informacje dla rodziców,  informacje o opłatach, dekadowy jadłospis, podziękowania, zaproszenia, ogłoszenia. Jest bogata galeria zdjęć z życia przedszkola, podzielona na grupy i lata szkolne. Strona jest systematycznie aktualizowana, gdyż prowadzi ją nauczyciel przedszkola.

Na bieżąco w ,,Gazecie Białobrzeskiej” ukazują się artykuły o ciekawych wydarzeniach przedszkola. 

Efekty 

-  Systematyczna prezentacja pracy przedszkola i promowanie osiągnięć dzieci;

- Rozwój i promocja przedszkola, pokazanie wartości wychowania przedszkolnego  w środowisku lokalnym;

- Rozwój kultury i sztuki na terenie miasta poprzez występy artystyczne,  prezentację prac i rękodzieł dzieci przedszkolnych;

- Zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu;

- Pogłębienie współpracy z rodzicami, instytucjami, partnerami przedszkola, integracja i wymiana doświadczeń;

- Zaspokojenie oczekiwań wobec środowiska lokalnego;

- Ukształtowanie w dzieciach poczucia własnej wartości;

- Pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku;

- Systematycznie zwiększająca się liczba kandydatów do przedszkola. 

Rady i przestrogi

Przygotowanie i realizacja tak wielu imprez i uroczystości wymaga sporo wysiłku zarówno ze strony dzieci, nauczycieli, pracowników przedszkola, rodziców  jak i partnerów. Nie musimy jednak nikogo przekonywać o wartości realizowanych przez nas przedsięwzięć. Każda kolejna impreza gromadzi nowych ludzi, rodzi nowe pomysły i przynosi fantastyczne rezultaty. Organizacja każdego z działań wymaga skrupulatnego przemyślenia i zaplanowania, to także duże wyzwanie dla nauczycieli, szczególnie w doborze odpowiedniego repertuaru, choreografii i strojów dla dzieci.

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia  realizujemy od wielu lat i stwierdzamy, że każdego roku imprezy są na  coraz wyższym poziomie, a wartość przedszkola wzrasta wraz z jej jakością. Tylko systematyczna, ciągła i doskonalona praca przynosi zamierzone efekty.

Przedszkole jest pozytywnie postrzegane  w środowisku lokalnym przez co z roku na rok mamy coraz większą liczbę kandydatów. 

Sposoby upowszechniania

            Przedszkole na bieżąco prezentuje i upowszechnia informacje o swojej ofercie zajęć, podejmowanych działaniach  i uzyskiwanych efektach. Placówka stosuje wiele form przekazywania informacji:

 • tablice informacyjne dla rodziców w przedszkolu i szkole podstawowej,
 • tablice informacyjne znajdujące się na terenie miasta, gminy i powiatu, w instytucjach, szkołach, zakładach pracy,
 • strona internetowa przedszkola,
 • strona internetowa Urzędu Miasta i Gminy,
 • strony internetowe partnerów przedszkola: LO, MGOK, Biblioteka Publiczna,
 • lokalna ,,Gazeta Białobrzeska”,
 • regionalna gazeta ,,Echo Dnia”,
 • książka ,,50 lat minęło jak jeden dzień…” opracowana i wydana przez przedszkole w 2013 roku z okazji jubileuszu – rozprowadzana do dzisiejszego dnia,
 • prezentacja multimedialna na płytach CD ,,Przedszkole dawniej i dziś”
 • okolicznościowe ogłoszenia kościelne,
 • plakaty i zaproszenia,
 • dyplomy i podziękowania,
 • stroje dla dzieci z logo przedszkola i gadżety promocyjne: balony, kubeczki, długopisy, breloczki, buttony – przypinane znaczki,
 • baner i transparent przedszkola,
 • logo przedszkola na pismach przewodnich.

Dzięki tak szerokiemu upowszechnianiu pracy przedszkola jesteśmy wszędzie rozpoznawalni i uważamy, że w znacznym stopniu przyczyniamy się do promowania wartości i znaczenia wychowania przedszkolnego.

                                                                                                                                                           Renata Wielgus